Dijital Çağ ve Türkiye
Eray Türken

Eray Türken

Eray Türken - Eray Medya Grubu Kurucusu/E Haber Genel Yayın Yönetmeni erayturken@ehaber.web.tr
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn

Dijital Çağ ve Türkiye

01 Mayıs 2020 - 13:04 - Güncelleme: 01 Mayıs 2020 - 13:20

Tüm dünya koronavirüs (kovid-19) salgınının son bulacağı günleri sabırsızlık içerisinde bekliyor. Türkiye’deki günlük iyileşen hasta sayısı, günlük vaka sayısını ikiye katlarken genel olarak dünya’da ölümler yükseliş direncini kırmaya başladı. Birçok ülke ekonomik tehdit ve belirsizlikten dolayı normalleşmeye dönük hamlelere odaklandı. Ekonomik resesyonun ortaya çıkmasıyla beraber tüm dünya da bir denge değişimi yaşanacağı artık herkesin odak noktası haline gelmiş durumda. 5G dijital dönüşümü 2020 yılı olarak ilan edilirken küresel bir pandemi ile karşılaşılacağını kimse beklemiyordu. Dijital çağın başlamasıyla beraber bambaşka bir dünya düzeni de başlamış olacak. Bu dünya düzeninde birçok devlet ciddi anlamda çöküşe geçerken en büyük çöküşü Avrupa'da göreceğiz. Euro bölgesi diye adlandırılan ve daha geniş çaptan bakacak olursak Avrupa Birliği'nin resmen yıkılışını hep birlikte göreceğiz.

ASYA KITASI YENİ DÜZENİN ÖNCÜSÜ OLACAK

Endüstriyel imalat sanayi ve yüksek teknoloji üretiminin liderliğine oturan Asya kıtası başta Çin, Japonya, Güney Kore, Malezya, Tayvan ve Endonezya gibi ülkelerin büyük teknoloji ve ihracat altyapısı ile ekonomik sistemin ve rezerv para biriminin yepyeni bir modele bürüneceği dijital çağ'da Türkiye'yi de bir üst lige taşıyacak inşa sürecinin resmen içinde bulunuyoruz.

TÜRKİYE'NİN DİJİTAL DÖNÜŞÜM, ÜRETİM VE YÜKSEK TEKNOLOJİ HAMLESİ

Türkiye dijital dönüşüm süreci için yaptığı büyük reformlar ile orta koridorda liderlik ünvanına sahip olma fırsatı elde etmiş olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak ismini açıkladığı yeni yönetim sistemiyle beraber hayata geçirdiği Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile yapısı değiştirilen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve yine Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile kurulan Türkiye Uzay Ajansı yeni dönemin en kritik hamleleri arasında yer almaktadır. Orta koridor, Avrupa ve Güneybatı Asya'nın tam merkezi olması açısından çok büyük önem arz etmektedir.

TÜRKİYE'Yİ KÜRESEL AKTÖR YAPACAK 'MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ'

Türkiye'de Milli Teknoloji Hamlesi adı altında başlayan bu süreç ile başta Yerli/Elektrikli Otomobil hamlesi, İzmir’de kurulan Teknoloji Üssü, 5 farklı il de kurulan yüksek gigabit kapasiteli mega endüstri bölgesi, Bursa'da kurulan Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi, Konya'da kurulan Teknoloji Endüstri Bölgesi, Gebze'de kurulan Bilişim Vadisi, Ankara'da kurulan Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 15 farklı il de kurulan gigabit düzeyinde erişim kapasiteli planlı sanayi bölgesi, 54 il ve 81 farklı lokasyonda kurulan gigabit düzeyinde teknoloji geliştirme bölgesi tam anlamıyla orta kuşağın dijital dünyadaki en kritik bölgeleri arasında yer alıyor.

Bu hamleler ile orta koridorun tam merkezinde yer alan Türkiye’nin dijital çağdaki konumu da ortaya çıkmış oluyor. Bu hamleler ile endüstriyel imalat sanayi ve yüksek teknoloji üretiminde büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye’nin lojistik anlamda orta koridorun lideri olma ünvanına yönelikte mega hamleleri bulunmaktadır. İstanbul’da inşa edilen Marmaray, Yüksek Hızlı Tren bağlantılı Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Havalimanı kargo ve lojistik merkezi, Kuzey Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İzmir-İstanbul Otoyolu, Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu ile yapımı devam eden Çanakkale 1915 Köprüsü lojistik anlamda Türkiye’yi yeni dünya sahnesinde çok kritik bir noktaya taşıyacak. Gemi taşımacılığında ise Türkiye’yi lider yapacak mega hamlelerde bulunmaktadır. İzmir’de yapımı devam eden Çandarlı Limanı, Zonguldak’ta %95’i biten Filyos limanı ve Mersin limanı Türkiye’yi deniz taşımacılığında orta koridorun lideri olma ünvanına sahip kılarken, demiryolu tarafında Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile Edirne-Kars arasına yapılacak Yüksek Hızlı Tren projesi de Türkiye’yi lokomotif taşımacılığında dünya ticaretinde küresel bir pozisyona çıkartıyor. Dijital dünya yada yeni dünya düzeninde bambaşka bir sistemin içinde kendimizi bulacağımız günlere çok az bir zaman kaldı. Geleceği okuyabilenler için çok büyük avantaj ve fırsatlar bulacağımız bu düzene iyi hazırlananların yeni dünyadaki yükselişini hep birlikte göreceğiz.

Eray TÜRKEN

Eray Medya Grubu Kurucusu / E Haber Genel Yayın Yönetmeni

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar