Satrancın Çocuk Egitimindeki Rolü ve Önemi
Funda DURAK

Funda DURAK

E Haber Yazarı fundadurak@ehaber.web.tr

Satrancın Çocuk Egitimindeki Rolü ve Önemi

15 Şubat 2020 - 02:32

Her anne ve baba çocuğunun bedensel zihinsel ve duygusal olarak gelişimini ister. Bu nedenle pek cok anne ve baba,çocuğunu sportif bir aktiviteye veya sosyal bir etkinliğe gönderir. Buradaki amaç çocuğun gelişiminin yaninda çevresini daha iyi tanıması daha iyi iletişim kurması ve sosyal yönünü daha fazla geliştirmesidir. Sportif faaliyetlerin ve sosyal etkinlikler bunun bir aracıdır. 
Satranç sporunun da bu alanda farkli ve ozel bir önemi vardır. 
Bunun böyle olması doğaldır. Çünkü satranç ile yaşam arasında hicbir oyuna nasip olmayan bir benzerlik vardir. Diğer sporlar ile yasam arasinda da benzerlikler kurulmaya çalışılmıştır hatta bu konu da kitaplar filmler de cekilmiştir. Ama hiç birinin yaşama"  benzerligi satranç kadar olamaz!
Çünkü satranç, pek çok spor gibi hayattan kopuk yapay olmayıp bizzat hayatin gerçeklerinden esinlenerek ortaya çıkmış bir oyundur. Yaşamda  var olan ve hep var olacak mücadelerin tahta üzerinde anlatımıdır.
Benjamin Franklin' "Satranç bir tür yaşam, yaşam bir tür satranctır" diyerek  bu benzerliği dile getirmiştir. Satranç milli takım eski antrenörü Vasikov ise bu benzerliği "Büyük hayatın küçük bir modeli olarak"  tanımlamıştır. 
Akla şu soru gelebilir.
Satranç ile yaşam arasinda benzerlik olmasının satranc oyuncularına faydasi nedir? 
Satrancın cocuk eğitimde katkısının önemi burada yatmaktadır. Madem ki yasam ile satranç arasinda benzerlik vardır, madem ki satranç  hayatın küçük bir modelidir bu modeli  iyi kavramak hayati tanımaktır! 
O halde gercek yaşamda uygulamak  istediklerimiz bu modelden  yararlanabilir. 
Öğrenmeyi öğretme aracı olarak kullanmalıyız. 
 Cocuk eğitiminde, satranç bir araç olarak kullanıp hayata yönelik mesajlarımızı satranç modeli üzerinden verebiliriz...

Funda DURAK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar