Siyaset İlüzyonu
Metehan Torun

Metehan Torun

E Haber Yazarı metehantorun@ehaber.web.tr

Siyaset İlüzyonu

06 Mart 2020 - 12:00

Siyaset hemen hemen hepimizin hayatlarında gündem olabilirken hatta bazılarımızda üst kimliğimizi oluşturma noktasına gelmiştir. Toplumda adeta yüzyıllardır bir arada yaşayan bir millet ilk defa bu kadar nefret söylemi ve birbirinden kopma noktasına geldi. Tarihte benzer örnekleri elbette var ama diyorum ya ilk kez bu kadar… Bu kadardan kastım bugün değil. Tek partili dönemden çok partili parlamenter sisteme geçtiğimizden bugüne değişen yönetim biçimlerine isimlere rağmen nefret sabit kalmış yıllarca. Sağ sol ileri geri derken saygıyı yitirmiş durumdayız ve tahammül eşiğimiz çok düşük maalesef. Peki bu hususta esas sormamız gereken soru bu mu ? Biraz empati ile işin içinden çıkabiliriz bence. Başlamadan uyarayım bu bir teoridir bana ait bir teori basit sorularla basit cevaplarla gidilen bir teoriden ibarettir, umarım gerçeklik payı yoktur (!).

Suriye’ye bakın ne kadar ironik değil mi ? Çözülemeyen sorunu hiç birimiz bilmiyoruz ama oradan petrol çıktığını hepimiz biliyoruz. Şimdi buradan başlayalım petrol, siyaset, ticaret, ekonomi…

Ekonomiyi ve borsayı siyasetten ayrı yorumlamaya kalkarsanız hata ile başlarsınız borsa verileriniz sizin göstergenizdir. Hatta hayatta bir çok şeyi tek bir açıdan olarak yorumlamak hata getirir. Bu illüzyonun perde arkasına bakalım.

Soru 1- Sizin toplumdaki ortalamanın inanılmaz seviyelerde üstünde bir geliriniz olsa siyasete girip bunu riske eder miydiniz ?

Soru 2- Yoksa siyasete bulaşmaz ,siyasetçiyi mi yönetirdiniz ?

Soru 3 - Siyasetçi 2 kazanıyorsa ülke ekonomisinden sizde 5 kazanıyorsanız ülkeyi kim yönetir ?

Bakın seçimi kim kazanır falan demiyorum hatta diyorum ki siz siyasette yoksunuz bile siyasetçiyi tanımıyorsunuz bile ne iktidar ne muhalefetle işiniz yok sadece şunu soruyorum ülkeyi kim yönetir ?

Sizin yönettiğiniz bir ülkede adınız geçmemesi için ve halkın buna uyanmaması için ne yaparsınız ? Kurlar , borsa, gece yarısı değişen düzen, enflasyon vs vs rakamlarla ilgilenirsiniz değil mi ?

Amerikayı konuşurken Trump özel firmaların maşası ama hemen hemen aynı özel firmaların tamamı  Türkiyede de piyasada olmasına rağmen Türkiye kendisi tek başına karar verici öyle mi dersiniz ?

Peki bu teoriden yola çıkarsak bizler neyiz ? Seçmen olarak bilinen  kitle ekonominin piyonlarını oluşturan plastik parçalarından mı ibarettir ? Ülkenin geleceği kararnamelerden mi geçer yoksa özel bütçelerin yatırım kaynaklarından mı ? Özel bütçeler sandığımızın üstünde bir hakimiyet kuruyorsa kanun ve adalet bundan etkilenmez mi ? Etkilenmedi sanıyorsak Yat ve gemi vergilerine yahut özel sektörün büyük abilerinin davalarına göz atalım mı ? Atmayı çok isterdik ama maalesef kollanan büyük bir medya grubumuz yok zaten orda olanlarda bunu yazamıyor.

Sorularla bulanmaya devam edelim.

Soru 4- Din temelli yönetilen bir toplumda ve dünyada hangi din olursa olsun esas alınsaydı yaşantıda savaş nefret sınıf ayrımı maddiyatçılık olur muydu ? Hangi din bunu emreder sadece İslamiyet etmez demeyin hiçbir din bunu onaylamaz ve emretmez. Din Var’lık ve gerçek hayat felsefesini savunur ölümlü olduğumuzu hatırlatır. Peki o halde neden her siyasetçi ülkesindeki din gereklerinin tamamını barındıran uygulayan bir çizgideyken Dünya bu halde ? Birde başarılı insanlık namına dünya namına ileriye taşıyan siyasetçilere göz atalım dini bu kadar kullanmış mı ? Yoksa inandığıyla kendi arasında mı kalmış yoksa inancı ?

Soru 5- Siyaset insanlık adına çalışıyorsa siyaseti gerçekten siyasiler yönetiyorsa neden tıp dünyası belirli konularda dünyanın her yerinde aynı oranda aynı ilaçlarla  ve ne hikmetse belirli başlı ilaç firmalarıyla ilerlerken buna uymayan Küba örnek alınmıyor ? Neden Küba gibi bir ülkede tıp bu kadar ilerlerken bu konuda insanlık adına bir çalışma için dünya geneline yayılmıyor formülleri ? Firmalardan dolayı değil mi ? Nerde siyasetçi ?

Soru 6- Klavye Bakanlığı açılsa sizde atamaları yapsanız Klavye Bakanlığına, Klavye firması olan birini atar mıydınız ? Bu soru ironik unutmayın başka bir makalede açacağız bunu daha da fazlasıyla. Madem ki atamaları yapan hakkaniyetle özel sektörden bağımsızca yönetim gayesinde yapıyor atamaları neden Klavye Bakanının Klavye firması var ? Piyasayı etkiler mi bu atama ? Elbette…

Siyasette projeler önümüze seçenek gibi kurtarıcı gibi çıkartılır Amerika’dan Türkiye’ye istisnası yoktur. Emperyalizm diye özetlenir. İnkar edememek için samanı ithal eti ithal her yerinden tarım fışkıran bir ülkede yaşamanız yeterli. Sizin neye oy verdiğinizden fazla ekonomik güç belirliyor siyaseti emparyalist-kapitallerden dolayı. Yani birbirinizi yemenize gerek yok.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar