Terörle Asimetrik Savaş ve Kalıcı Çözümler.!
Şener Mengene

Şener Mengene

E Haber Genel Koordinatörü/İstanbul Temsilcisi & Strateji Enstitüsü Genel Müdürü senermengene@ehaber.web.tr

Terörle Asimetrik Savaş ve Kalıcı Çözümler.!

24 Aralık 2016 - 11:43

4. Nesil Savaş olarak, silahlı, siyasi, ekonomik, diplomatik ve siber saldırıları aynı anda yaşamaktayız. Bu sadece basit bir terör saldırısı değil, Asimetrik Savaş olarak, Devletimizi ve Milletimizi temelden hedef almıştır.

Dünya da bu savaşı en uzun süre veren ve en ağır bedel ödeyen millet olarak, dünya da en fazla terör örgütlerine sahip ülkeyiz.

Terör örgütlerine desteği, Türkiye ile hesabı olan bütün ülkeler olmak üzere, bölgesel ve küresel rakiplerimiz, AB ve NATO da'ki müttefiklerimiz'de açık ve gizli olarak vermektedir.

Terör ve terörizmle mücadele de kalıcı tedbirler alınmalı ve terör suçuna caydırıcı cezalar verilmelidir. Terör bir kanuni suçtur, kolluk kuvvetlerinin görev alanına girmekte ve gayri nizami harp teknikleri ile mücadele edilmelidir. Terör suçuna idam cezası verilmeli, yardım ve yataklık yapanların mal varlıklarına el konulmalıdır.

Terörizm ise, ideolojik bir olgu olarak, kanunen ve dinen büyük bir suçtur. Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet Işleri Başkanlığı terörizm ile mücadelede geniş kapmsamlı bir çalışma yapmalıdır.

Asimetrik Savaş olan Terör Devletimizi ve Milletimizi hedef almıştır. Terörle Mücadele, küresel güçlerle yapay örgütler üzerinden yapılan bir vekâlet savaşı olduğu gibi Devletimizin ve Milletimizin en önemli meselesidir.

PKK, TAK, DAEŞ, DHKP-C, TIKKO, MLKP, FETÖ gibi aktif ve pasif bütün terör örgütlerine karşı kararlılıkla ve gerekli önlemler alınarak topyekün mücadeleye devam edilmelidir.

Devlet ve Millet olarak, Milli Mücadele'den sonra en zor ve en kanlı dönemi yaşıyoruz.! Ikinci Kurtuluş savaşını yaşıyoruz. Bu Asimetrik Savaşta yüreğimiz yanmakta, Terörle Mücadele (Asimetrik Savaş)da kelimeler kifayetsiz kalmaktadır.

Terörle Mücadele (Asimetrik Savaş) ve Şehitlerimiz Türk Devleti'nin ve Türk Milleti'nin en önemli ve birinci gündemi olmalıdır.

MGK, Hükümet, TSK, TOBB, Siyasi Parti'ler, Sivil Toplum Kuruluşları, Medya, Diyanet ve Kanaat Önderleri, Meslek Odaları, Esnaf Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ihracatçı Meclisleri, Mühendis Odaları, Barolar, Borsalar, Sanatçılar, Sporcular, Muhtarlar, tarafından Milli Mütabak sağlanmalı ve Milli Şuur oluşturulmalıdır.

Asimetrik Savaş sistemine geçilmelidir.

Gerer olursa kısmı bir seferberlik ilan edilmelidir.

Son onda yılda emekli olan güvenilir, Devletine ve Milletine sadakatli, Subay-Astsubay, Pilot, Istihbaratçı, Köy Korucusu, Polis, PÖH, JÖH, JÖAK, SAS, SAT, ÖKK, MAK ve MIT mensupları acil göreve çağrılmalıdır.

Terör Araştırma Enstitüleri ve Merkezleri kurulmalıdır. Yeni Terörle Mücadele Stratejileri ve yöntemleri belirlenmelidir.

Istihbarat birimleri yeniden dizayn edilmeli, iç ve dış, askeri-sivil istihbaratı koordine edecek, Istihbarat Koordinasyon ve Analiz Merkezi kurulmalıdır. Askeri ve sivil analistler ortaklaşa ve bağımsız olarak çalışıp, günlük rapor ve komplo teorileri üretmelidirler. Komplo teorisi olmadan, derin istihbarata fütüristik izdüşüm olmaz.

Bu önemli bir ihtiyaç ve acil giderilmelidir. ABD'de 28 istihbarat teşkilatı koordineli olarak çalışmakta ve aralarında çapraz kontrol mekanizması işlemektedir. Yurt dışına çıkan ve yurt içine giren teröristlerlerin takibi güçleşmekte, bu takibin devam etmesi için istihbarat kurumları arası iş birliği ve güç birliği yapılmalıdır. Bu bakımdan istihbarat teşkilatları arası çapraz kontrol olmalı ve birbirlerini takip etmelidirler. Jandarma ve Emniyet istihbaratı yeniden güçlendirilmelidir. Elektronik ve Metafizik istihbaratına ağırlık verilmelidir.

Terör örgütlerine eleman kazandıran bütün yapalanmalar, STK'lar, Siyasi, Gençlik, Üniversite ve Şehir yapılanmaları, Esnaf, Sanayici ve Iş Adamları, Sanatçı ve Sporcularda takip edilmelidir. Köy korucuları ve aşiretler desteklenmeli terör baskısından kurtarılmalıdır.

Tek Yürek, Tek Bilek ve Milli Birlik içerisinde, teröre, teröriste ve destekçilerine korku, Güvenlik Kuvvetlerimize moral ve güç verilmelidir.

Terörle mücadele konsepti ve mevzuatı yenilerek daha kalıcı çözümler ve caydırıcı cezalar verilmeli, her alanda ve her boyutta topyekün mücadele terör bitene ve bataklık kurutulana kadar kararlılıkla devam etmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar